Katedra św. Marcina i Mikołaja – Bydgoszcz

Co jakiś czas pojawiają się w internecie rankingi na najbrzydsze miasto w Polsce i właściwie za każdym razem Bydgoszcz znajduje się  niżej lub wyżej na tej niechlubnej liście. Ten fakt niepomiernie dziwi wszystkich, którzy mieli okazję spędzić w tym mieście choćby parę dni i poznać jego piękniejsze oblicze. Wszyscy, którzy w to nie wierzą oraz osoby, które były tutaj parę lat temu, koniecznie powinni odwiedzić miasto teraz, znaleźć jakieś wygodne miejsce kwaterunku w Bydgoszczy (o co nie będzie trudno, gdyż miasto ma świetnie zaplecze turystyczne – link tu) i bez uprzedzeń pozwiedzać to przepiękne miasto.

W Bydgoszczy znajdziemy wiele zabytkowych, pięknych budowli. Najlepszym przykładem jest Katedra św. Marcina i Mikołaja, wybudowana w XV wieku w stylu gotyckim, będąca jednym z najcenniejszych zabytków architektury staropolskiej w Bydgoszczy. Katedra ta jest kościołem farnym i sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, posiada dwa wizerunki Maryi (obydwa czczone i koronowane) – Matki Bożej Pięknej Miłości z roku 1467 – to w ołtarzu głównym oraz Matki Bożej Szkaplerznej z roku 1700 (to w nawie północnej).

Świątynia została wybudowana w drugiej połowie XV wieku, na miejscu drewnianego kościoła, zniszczonego przez Krzyżaków. Katedra w początkowym okresie swego istnienia miała cztery kaplice boczne – św. Anny, św. Szczepana, św. Jana Ewangelisty oraz św. Fabiana i św. Sebastiana. Dziś pozostała tylko jedna – ostatnia z wymienionych i aktualnie jest to kaplica św. Krzyża. Ponadto kościół posiadał oprócz ołtarza głównego liczne, bo aż 15 w połowie XVIII wieku, ołtarze boczne.

Kościół jest budowlą orientowaną, trójnawową, z prezbiterium i wieżą. W wnętrzu kościoła zachowało się siedem barokowych ołtarzy. Najcenniejszym obrazem jest gotycki wizerunek Madonny z Różą (inaczej zwany Matką Bożą Pięknej Miłości).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>