Najciekawsze miejsca w Międzygórzu

Międzygórze to bardzo ciekawa miejscowość, znajdująca się w Sudetach Wschodnich. Powstała ona na terenie założonym w XVI wieku przez drwali i węglarzy osad. Duży wpływ na rozwój wsi miała księżna Marianna Orańska, dzięki której wioska stała się popularną i uznawaną miejscowością klimatyczną. Dawny niemiecki kurort przyłączono do Polski w 1945 roku, a w 1946 oficjalnie zmieniono jego nazwę na polską. W 1965 roku na terenie miejscowości kręcono słynny polski serial „Czterej pancerni i pies”. Obecnie jest to znana i lubiana wieś turystyczno-wypoczynkowa, która stanowi również świetną bazą wypadową dla wycieczek w góry, między innymi na Śnieżnik. Liczne pensjonaty i domy wczasowe przyjmują gości i zapewniają im noclegi, które odnajdziemy w internecie np. noclegi Międzygórze meteor.

To niezwykle spokojna i urokliwa miejscowość. Jeśli lubimy górskie krajobrazy i czyste powietrze, będziemy się tu czuli doskonale. Wielką zaletą wioski jest to, że przebiega przez nią wiele interesujących szlaków turystycznych. Jeden z nich prowadzi właśnie na Śnieżnik. Tam możemy się zatrzymać na chwilę przerwy lub na noc w schronisku PTTK „Na Śnieżniku”. Podobne schronisko działa także na Iglicznej. Tam też znajduje się słynna kaplica Matki Boskiej Śnieżnej. Oprócz tego w miejscowości zobaczymy także dużo pozostałości po Niemcach, którzy mieszkali tu przed II wojną światową. Zostały po nich liczne kamienno-drewniane i drewniane domy w stylu tyrolskim z ozdobnymi rzeźbieniami, krużgankami oraz balkonikami i balustradami. Do ciekawych budynków możemy zaliczyć również zabytkowy drewniany kościółek parafialny z XVIII wieku oraz budynek poczty, który został wyremontowany w celu stworzenia tam luksusowego pensjonatu. Warto też zwrócić uwagę na dwa domy wczasowe – „Gigant” i „Gigant II”.

Kolejnym miejscem, które koniecznie powinniśmy zobaczyć, jest tutejszy wodospad Wilczki, niegdyś najwyższy wodospad w Sudetach. Do czasu powodzi w 1997 roku był sztucznie podwyższony do 27 metrów i miał formę kaskady. Był wtedy tak samo wysoki jak słynny wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach. Obecnie ma 22 metry wysokości.

Miejscowość świetnie się nadaje dla tych, którzy lubią ciszę i spokój. Warto się tu również wybrać w sezonie zimowym, kiedy działają tutaj dwa wyciągi narciarskie. W tym czasie w wiosce pojawia się bardzo wielu amatorów narciarstwa.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>