Rewa – Ptasi Raj na kaszubskim szperku

Kaszubi nazywają ją „szperk” – czyli Mierzeja Rewska, nad którą położona jest mała wioska rybacka Rewa to jedna z najbardziej fascynujących formacji geologicznych nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Już sam widok Mierzei potrafi zapierać dech w piersiach: w głąb morza ciągnie się piaszczysty cypel oblany z trzech stron wodą, rozdzielając wody Zatoki Puckiej i Zatoki Gdańskiej. Ciągnie się on aż do płycizn Półwyspu Helskiego, a gdyby nie wykopany sztuczny rów, nazywany głębinką, można by wpław dotrzeć stąd aż do Jastarni. Równie niesamowitym widokiem są wysepki mielizn ukazujące się w trakcie opadania wody morskiej, do których można dotrzeć łódkami.

Rewa – raj dla wielbicieli sportów wodnych
Żeglarze, surferzy i kitesurferzy uwielbiają Rewę ze względu na doskonałe warunki panujące na Mierzei Rewskiej do uprawiania właśnie tych sportów. Nic dziwnego, że od wczesnej wiosny do późnej jesieni cypel opanowany jest przez kolorowe żagle i amatorów sportów wodnych zarówno już zaawansowanych, jak i dopiero rozpoczynających swoją przygodę w zmaganiach z falami morza. Płytkie, piaszczyste dno i możliwość dotarcia do brzegu z każdego miejsca w wodzie sprzyjają bowiem poczuciu bezpieczeństwa początkujących surferów i pozwalają na spokojną i efektywną naukę tego sportu.

Ciekawostką jest także fakt, że niedaleko cypla znajdują się zatopione trzy wraki statków, które z kolei przyciągają nurków i płetwonurków. A sama Rewa położona jest w sercu obszaru nazywanego Ptasim Rajem, gdzie znajdziemy olbrzymie bogactwo gatunków ptaków morskich oraz specyficznej roślinności.

Historia wioski rybackiej Rewa sięga XV wieku, a pierwsze pisemne wzmianki o niej znajdujemy w XVI wieku w zapisach własnościowych. Nosiła ona wtedy jeszcze nazwę Riffa i słynęła z połowów krewetek, śledzi, łososi i jesiotrów dostarczanych do większych miast. Jej znakiem od przełomu XVIII i XIX wieku jest Krzyż Morski, upamiętniający rybaków, którzy zginęli na morzu. Można go podziwiać z wyjątkowo dużej odległości.

Dla wszystkich amatorów tych niecodziennych morskich atrakcji w samej wiosce przygotowana została szeroka i zróżnicowana baza noclegowa pozwalająca spędzić tutaj przyjemnie wakacje lub weekendowe wypady. Szukającym miejsca na sen w Rewie polecamy skorzystanie z serwisu meteor-turystyka.pl, łatwo i szybko znajdziecie i zarezerwujecie najlepszy nocleg. W tej nadmorskiej osadzie wczasowicze mają do wyboru zarówno ośrodki wczasowe, jak i pokoje gościnne, apartamenty oraz skromniejsze kwatery prywatne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>