Wrażenia z nad Morza Bałtyckiego

Każdego roku Polacy tłumnie przybywają nad wspaniałe Morze Bałtyckie. Uwielbiamy się w nim kąpać, spacerować brzegiem pięknej, piaszczystej plaży, jaką trudno znaleźć gdziekolwiek za granicą, słuchać krzyku mew i szumu fal. Czasem jednak nie zdajemy sobie sprawy, że Morze Bałtyckie ma nam do zaoferowania znacznie więcej atrakcji niż tylko spacer. Co zatem możemy robić?

Przede wszystkim na wstępie warto zaznaczyć, że baza noclegowa praktycznie we wszystkich miejscowościach nadmorskich jest szczególnie dobrze rozwinięta. Przybywa tutaj bowiem wielu turystów i bez problemu znajdziemy każdy typ noclegu – od pola namiotowego czy campingu po pensjonaty, wille, ośrodki SPA czy hotele. Warto także dodać, że lepiej jest wcześniej zarezerwować, np. korzystając z hasła "noclegi nad morzem", pod którym kryją się liczne katalogi z obiektami hotelowymi. Jeżeli jednak tego nie zrobimy, nie musimy się tak bardzo martwić – na pewno zawsze coś się znajdzie. Jest to niebywała zaleta, szczególnie w przypadku, w którym planujemy wycieczkę objazdową po różnych miejscowościach nadmorskich.

Przejdźmy jednak do odpowiedzi na pytanie – co można robić nad morzem? Przede wszystkim – uprawiać wszelkie sporty wodne. A zatem kąpać się – jednak ze względów bezpieczeństwa tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Można spróbować swoich sił w jeździe na nartach wodnych, windsurfingu czy też kitesurfingu. Warto również spróbować żeglarstwa. Dobrze jest wtedy wybrać miejscowość położoną jednocześnie nad morzem i nad jeziorem. Wówczas możemy najpierw w bardziej kontrolowanych warunkach sprawdzić, czy ten rodzaj sportu nam odpowiada. Następnie – wyruszyć w rejs! W ofercie mamy zazwyczaj godzinne rejsy statkami spacerowymi. Są one idealne, jeśli chcemy podziwiać zachód słońca. Jednak warto wybrać się w dłuższy rejs. Tutaj należy wymienić promy z Gdańska do Sztokholmu, tudzież z Świnoujścia na wyspę Bornholm. W niektórych miejscowościach możliwy jest rejs kutrem rybackim, połączony z połowem ryb – to jest dopiero przeżycie.

Morze Bałtyckie początkowo było ważne dla osiadających się tu Słowian, następnie dla handlowców, a na koniec – dla dowódców II wojny światowej. Zatem dzisiaj spotkamy nad morzem wiele śladów historii. Przede wszystkim będą to grody słowiańskie, wspaniałe muzea bursztynu i innych drogocennych rzeczy oraz fortyfikacje wojskowe. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dwóch niezwykłych Parkach Narodowych – Słowińskim i Wolińskim. Każdy miłośnik przyrody powinien się tam wybrać


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>